Podróże na Maltę 2021 - Smiletrips.pl

Podróże na Maltę 2021

Wakacje na Malcie 2021

Obozy językowe na Malcie są jednym z Waszych ulubionych programów organizowanych przez Smile Trips. Zaraz po Wielkiej Brytanii i USA to najchętniej wybierany przez naszych Klientów kierunek. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 w innych krajach, to właśnie słoneczna wyspa jest numerem jeden, a miejsca na obozach i kursach językowych na Malcie sprzedają się w ekspresowym tempie.

Po trudnym i nieprzewidywalnym dla nas wszystkich 2020 roku, nastał rok nadal skomplikowany, ale do którego, mogliśmy się przygotować.

Jak aktualnie wygląda sytuacja z Covid-19 na Malcie?

Rząd Malty, zdając sobie sprawę, jak ważny dla rozwoju gospodarki jest sektor turystyki (w tym turystyki edukacyjnej) bardzo poważnie i skutecznie podszedł do tematu szczepień ochronnych swoich mieszkańców.

Na dzień dzisiejszy dorosła populacja Malty została zaszczepiona pełną dawką w prawie 50%*. Pod tym względem Malta znajduje się na pierwszym miejscu na świecie. Ponad 70% populacji zostało zaszczepione jedną dawką szczepionki, co premier Malty uznał jako odporność populacyjną.  

Malta jest także pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zaczął szczepić młodzież poniżej 16 roku życia.

Dodatkowo Rząd Malty zdecydował o podziale krajów, których obywatele planują odwiedzić wyspę, na trzy strefy:

  • Czerwoną – zakaz podróży na Maltę, z pewnymi wyjątkami
  • Żółtą (Amber) – na której aktualnie znajduje się Polska i większość krajów Unii Europejskiej – możliwy wjazd na Maltę w celach turystycznych, pod ściśle określonymi warunkami.
  • Zieloną – na dzień dzisiejszy żaden kraj nie znajduje się na tej liście

Turyści przylatujący na Maltę z żółtej strefy muszą okazać negatywny wynik testu PCR, który został wykonany nie wcześniej niż 72h przed wylądowaniem na Malcie. Radzimy nie robić testu zbyt wcześnie i uwzględnić ewentualnie opóźnienia lotu, które mogą spowodować, że wynik testu się przeterminuje. W pojedynczych i uzasadnionych przypadkach, test można wykonać na lotnisku po przylocie.

Dodatkowo, należy wypełnić następujące dokumenty:

  • Passenger Health Lokator Form (deklaracja lokalizacji podczas pobytu na Malcie)
  • Public Health Travel Declaration Form (deklaracja, że w ostatnim czasie osoba planująca odwiedzić Maltę nie przebywała na terenie państwa spoza listy krajów należących do maltańskiego korytarza turystycznego)

Czy szczepienie przeciw Covid-19 uprawnia wjazd na Maltę bez testu?

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco: „…zaświadczenie musi mieć odpowiednią formę, uznawaną przez władze maltańskie; dopóki forma zaświadczenia nie zostanie oficjalnie określona przez władze maltańskie, jedynym dokumentem umożliwiającym wjazd na Maltę będzie negatywny wynik testu PCR; ambasada poinformuje na swej stronie o formie zaświadczenia i dacie, od której będzie ono uznawane na Malcie, jak tylko władze maltańskie wydadzą odpowiednie przepisy w tej sprawie.”**

Biorąc pod uwagę działania Rządku Malty, mające na celu zachęcić turystów do odwiedzania wyspy, wierzymy, że możliwość wjazdu za okazaniem dowodu szczepienia wkrótce się pojawi.

Czy po powrocie z Malty trzeba odbyć kwarantannę?

Z kwarantanny po powrocie zwolnione są osoby, posiadają które wykonają test PCR lub antygenowy. Test najlepiej jest zrobić na lotnisku w Polsce. Po powrocie z lotniska do miejsca zamieszkania, do czasu otrzymania wyniku (zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 24h) należy pozostać na kwarantannie.

*Źródło: Our World in Data

** Źródło: strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych