Podróże językowe w czasach pandemii - Smiletrips.pl
Deprecated: Funkcja get_currentuserinfo jest przestarzała od wersji 4.5.0! Zamiast jej proszę użyć wp_get_current_user(). in /home/srv44960/domains/smiletrips.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Podróże językowe w czasach pandemii

wyjazdy na kurs angielskiego pandemia

Nie ma, co ukrywać. Pandemia koronawirusa wywróciła wiele aspektów naszego życia do góry nogami. Jednym z tych aspektów są zagraniczne podróże, również te językowe.

Kiedy w połowie marca zamknięto granice i ogłoszoną narodową kwarantannę, w Smile Trips mieliśmy nadzieję, że spowodowany tym zastój jest tylko chwilowy i, że najpóźniej w czerwcu wpadniemy w nasz coroczny wir rezerwacji, urywających się telefonów i przygotowywania Was do Waszych wyjazdów. Niestety, tak się nie stało.

W marcu i kwietniu większość szkół językowych na całym świecie musiała się tymczasowo zamknąć i przejść na tryb zdalny. Większość kursantów obecnych w tym czasie w szkołach dokończyła swoje kursy już w trybie online.

Ponieważ okazało się, że kursy online są wspaniałą (i nie ukrywajmy, w tamtym czasie jedyną) alternatywą dla kursów stacjonarnych, bardzo wiele szkół językowych dodało je do swojej oferty i odtąd były dostępne dla każdego. O kursach online postaramy się napisać więcej w kolejnym poście.

Większość zaplanowanych kursów się nie odbyła. Część z was odwołała swoje kursy, a część przełożyła je na następny rok. Udało nam się wysłać niewielką garstkę najbardziej zdeterminowanych z Was do szkół, które powoli zaczęły wznawiać działalność w lipcu i sierpniu.

Od początku września większość szkół na świecie wznowiła działalność. Oczywiście, było to poprzedzone licznymi przygotowaniami. Szkoły musiały zostać wyposażone w stanowiska do dezynfekcji rąk i bariery ochronne, a w klasach zmniejszyła się ilość stolików, żeby dostosować się do wymaganego maksimum kursantów w jednej sali. Personel został wyposażony w maseczki i przyłbice. Oczywiście, wszyscy kursanci również mają obowiązek zakrywania nosa i ust.

A jak wygląda sytuacja w tej chwili?

Wielka Brytania i Irlandia

Większość szkół działa i przyjmuje nowych kursantów. Pomimo, że w Wielkiej Brytanii wprowadzono ponownie częściowy lockdown, szkoły, także te językowe, pozostały otwarte i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie.

Oba kraje wprowadziły jednak obowiązkową 14 dniową kwarantannę dla wszystkich, wjeżdżających na ich obszar. Szkoły umożliwiają kursantom odbycie kwarantanny zarówno w domach rodzin goszczących, jak i w akademikach. Na czas kwarantanny kursanci uczestniczą w kursie online, a po jej zakończeniu przenoszą się na kurs stacjonarny w szkole.

Stany Zjednoczone

Na chwilę obecną otwartych jest większość szkół na wschodnim wybrzeżu, jednak uczy się w nich tylko garstka kursantów. Kraj ten cały czas pozostaje zamknięty dla turystów. Możliwy jest wjazd do USA na wizie studenckiej F1, jednak ograniczenie ilości spotkań wizowych w konsulatach, sprawia, że jej otrzymanie w tym momencie jest bardzo utrudnione.  W większości stanów obowiązuje 14 dniowa kwarantanna.

Kanada

Tutaj również niemożliwy jest wjazd turystyczny. Kanada umożliwia jednak wjazd kursantów na wizie studenckiej (tzw. study permit). Teoretycznie wyjazd na takiej wizie powinien trwać minimum sześć miesięcy, jednak w praktyce wizy przyznawane są także kursantom, którzy zarezerwowali krótsze kursy. Aby otrzymać dokumenty, umożliwiające otrzymanie takiej wizy, należy zarezerwować kurs w jednej ze szkół, które znalazły się na tzw. liście DLI (designated learning institution) czyli liście szkół, które zostały zaakceptowane przez rządy prowicjonalne/terytorialne jako przygotowane do nauczania kursantów w nowym reżimie sanitarnym. W Kanadzie również obowiązuje 14 dniowa kwarantanna.

Australia i Nowa Zelandia

Niestety, na tę chwilę, nie ma możliwości wjazdu do tych krajów i szkoły pozostają zamknięte.

Zastanawiacie się w takim razie, czy jest jakiś kraj anglojęzyczny, do którego można w tym momencie udać się na kurs językowy. Mamy w ofercie aż dwa takie kraje.

Malta

Malta otworzyła swoje granice 1 lipca i wtedy też wznowiło działalność większość szkół językowych. Na chwilę obecną obywatele Polski znajdują się na tzw. pomarańczowej liście czyli mogą podróżować na Maltę tylko z certyfikatem, potwierdzającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie nie powinno być wykonane wcześniej niż 72 dni przed wjazdem na Maltę. Po przylocie podróżni mogą być poddani kolejnemu wyrywkowemu testowi na koronawirusa.

Malta jest więc w tym momencie najbardziej osiągalnym kierunkiem. Do tego dochodzą pozostałe atuty nauki w tym kraju: niskie ceny poza sezonem oraz przyjemna słoneczna pogoda nawet w środku zimy.

Jeżeli macie ochotę wybrać się gdzieś dalej, mamy dla Was jeszcze jedną propozycję.

RPA

Miesiąc temu kraj ten otworzył swoje granice dla turystów. Na wjeździe turystycznym możemy przebywać w tym zachwycającym kraju do 90 dni. Podróżujący muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem na terenem kraju. Obecnie w RPA rozpoczyna się lato, a liczba zakażeń jest dużo mniejsza niż w Europie. Jeżeli macie ochotę na pobyt w Kapsztadzie, chętnie opowiemy Wam o naszej szkole partnerskiej i udzielimy wszelkich wskazówek, dotyczących podróży do tego kraju.

A co z innymi językami?

Niemcy, Francja, Hiszpania

Normalnie działają szkoły w Niemczech, jednak po wjeździe obowiązuje 10 dniowa kwarantanna. Niestety, nie wybierzemy się do Francji, gdyż kraj ten w tej chwili jest na etapie lockdownu i wszystkie szkoły są zamknięte. Bez problemu możemy uczyć się w tym momencie również w Hiszpanii. Do teren kraju wjedziemy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, wykonanym nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem.

Tak wygląda sytuacja obecnie czyli w listopadzie 2020 roku. Co jednak z najpopularniejszym okresem na podróżowanie czyli miesiącami letnimi?

W naszej branży panują dosyć optymistyczne nastroje. Ostatnie miesiące były dla nas ciężkie, wierzymy jednak, że wraz z wejściem na rynkiem szczepionki, stopniowo zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu i czeka nas w miarę normalny sezon. Większość szkół przygotowała już oferty na rok 2021, zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Stopniowo uzupełniamy naszą stronę nowymi cenami i nowymi kierunkami. Rozumiemy jednak, że sytuacja nadal jest niepewna. Na szczęście, większość szkół, z którymi współpracujemy, zmodyfikowała swoje warunki uczestnictwa na czas trwania pandemii i pozwala na bezkosztowe anulowanie rezerwacji, jeżeli zrezygnujecie z wyjazdu. Przy każdej rezerwacji dokładnie omówimy z Wami, jakie dokładnie warunki zmian i rezygnacji oferuje szkoła, na którą się zdecydowaliście.

Jak zawsze, zachęcamy Was gorąco do kontaktu z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

Na zdjęciu szkoła Kaplan International Languages London Covent Garden.