Jak nauczyć się angielskiego? - Smiletrips.pl

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak nauczyć się języka angielskiego

W dzisiejszych czasach język angielski jest niemal obowiązkową pozycją w każdym CV. Nauka rozpoczyna się już w przedszkolach, kontynuowana jest w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz często na studiach. Jednak, z doświadczenia wiemy, że w takiej formie nie zawsze przynosi ona efekty i aby osiągnąć płynność w posługiwaniu się angielskim, należy poświęcić dodatkowy czas i często także fundusze na uzupełnienie wiedzy, którą nabywamy podczas podstawowej edukacji.

Jak nauczyć się angielskiego szybko i efektywnie?

Naszym zdaniem kluczem do sukcesu są 4 aspekty nauki:

  • regularność
  • praktyka żywego języka w spontanicznych sytuacjach
  • urozmaicenie sposobu nauki
  • nauka ukierunkowana na zainteresowania

Poniżej dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem jak łączyć ze sobą te aspekty. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom dowiedzie się jak nauczyć się angielskiego.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

O tym dlaczego warto uczyć się angielskiego nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Praktyczne umiejętności językowe przydają się zarówno w sytuacjach nieformalnych jak i biznesowych.

Na rozpoczęcie nauki języka nigdy nie jest za późno a umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest jedną z najbardziej praktycznych umiejętności, jaką możemy zdobyć w kontekście społecznym. Zauważamy, że osoby w każdym wieku, od najmłodszych kursantów po seniorów, czerpią ogromną radość z możliwości porozumiewania się z innymi osobami za pomocą angielskiego.

W dzisiejszych czasach Świat jest globalną wioską, podróże zagraniczne stały się bardziej dostępne, a co za tym idzie również popularne. Atrakcyjności języka angielskiego sprzyja również emigracja Polaków i zakładanie rodzin za granicą. Czy znacie osobę, która wśród swoich znajomych nie ma osoby zza granicy? Relacje z obcokrajowcami, czy to w formie osobistej, czy przez komunikatory poszerzają nasze horyzonty, pozwalają na poznanie nowych kultur i odmiennych punktów widzenia, a także promowanie naszej kultury i tradycji wśród osób zza granicy. Czy taka wymiana doświadczenia nie jest fascynująca?

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim pozwala również na szersze zdobywanie wiedzy. Wiele publikacji naukowych dostępnych jest po angielsku i jeśli mamy ochotę zgłębić interesujący nas temat, to sieć stoi otworem. Zdecydowana większość artykułów w Wikipedii w pierwszej kolejności powstaje po angielsku. Z możliwości odkrywania wiedzy w języku angielskim korzystają często uczniowie, studenci oraz osoby dorosłe. Większa dostępność materiałów w języku angielskim może nam również pomóc rozwijać nasze zainteresowania oraz hobby. Mamy tu na myśli nie tylko artykuły ale także filmy, a nawet gry w języku angielskim.

Zastanawiając się dlaczego warto uczyć się angielskiego, nie możemy zapomnieć o popularności angielskiego w sferze biznesowej. Dlatego o znajomość tego języka szczególnie powinny zadbać osoby rozpoczynające lub pragnące poszerzyć swoją karierę zawodową. Angielski jest obecnie najbardziej wpływowym językiem na świecie. Po angielsku komunikują się dyplomaci. Znajomość angielskiego pozwoli nam na zdobycie doświadczenia za granicą oraz na możliwość użycia go w pracy, a co za tym idzie zwiększa naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Jak uczyć się angielskiego – najpopularniejsze metody.

Największą skuteczność przynosi połączenie różnych form nauki. Dobrze jest zatem skorzystać z poniższych możliwości:

1. Szkoła językowa w kraju

Szkoła językowa w kraju – To obecnie najbardziej popularny sposób nauki angielskiego. Taka forma sprawdza się głównie ze względu na regularność, ponieważ mamy ciągły kontakt z językiem. Lokalne szkoły językowe prześcigają się w ofercie, co stwarza szeroki wachlarz usług dla kursantów w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania języka. To, co powinniśmy rozpatrzyć przed wyborem odpowiedniej szkoły to przede wszystkim:

  • Kadra nauczycielska: z naszego doświadczenia dobre efekty przynosi nauka przez dwóch nauczycieli – native speakera oraz nauczyciela polskiego o odpowiednich kwalifikacjach potrzebnych do nauczania języka. Ten pierwszy pozwoli nam się osłuchać z akcentem, natomiast polski nauczyciel doskonale zrozumie nasze trudności w nauce, gdyż sam kiedyś uczył się angielskiego
  • Liczba kursantów w klasie: To kryterium zależy od celu naszej nauki. Jeśli chcemy skoncentrować się na gramatyce lub tematyce branżowej, to dobrze, aby klasa nie była zbyt liczna. Natomiast jeśli jesteśmy nastawieni na komunikację, to dobrze, aby klasa nie była zbyt mała, ponieważ wtedy zwyczajnie nie będziemy mieli z kim dyskutować. Naszym zdaniem optymalna grupa to około 8-10 osób
  • Profil kursu – ważne szczególnie w przypadkach, jeśli chcemy przygotować się do któregoś z egzaminów językowych lub jeśli zależy nam na nauce ukierunkowanej na konkretny komponent językowy, np. pisanie lub komunikacja

2. Nauka angielskiego za granicą

Nauka angielskiego za granicą: rok szkolny za granicą, obozy językowe, kursy językowe – to, naszym zdaniem, najciekawsza i najskuteczniejsza forma nauki angielskiego. Ucząc się języka za granicą, omawiane w lokalnej szkole językowej zagadnienia, możemy praktykować i utrwalać od razu poza szkolnymi ławkami z native speakerami. Uczymy się żywego języka w spontanicznych sytuacjach, mamy więc większą motywację do używania języka, a co za tym idzie większą szansę na utrwalanie praktykowanych zwrotów i słówek. Dodatkowo przebywając za granicą, oprócz nauki języka, uczymy się nowej kultury i zwyczajów panujących w odwiedzanym kraju anglojęzycznym. W ten sposób łatwiej zrozumieć prawa i mechanizmy rządzące językiem angielskim.

3. Nauka angielskiego online

Nauka angielskiego online – to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na regularną naukę w szkołach stacjonarnych oraz cenią sobie elastyczny czas nauki w domowym zaciszu. W takim przypadku mamy do wyboru indywidualne lekcje angielskiego skoncentrowane na wybranych zagadnieniach. To doskonały sposób, aby popracować nad komponentami językowymi, które sprawiają nam najwięcej trudności, skoncentrować się na branżowym języku lub przygotować do egzaminu lub certyfikatu językowego. Drugą możliwością, szczególnie popularną w czasie pandemii COVID-19 są grupowe kursy online. Odbywają się one analogicznie do zajęć w stacjonarnych szkołach zagranicznych a uczestnikami takich kursów są kursanci z całego świata.

4. Samodzielna nauka angielskiego

Samodzielna nauka angielskiego – duża część osób uczy się języka na własną rękę. Uważamy, że to bardzo dobre uzupełnienie nauki w szkole językowej (w Polsce lub zagranicą) lub zajęć online. W ten sposób możemy wybrać tematykę i źródła związane z naszymi zainteresowaniami, np. historią, sportem lub kulturą. Im temat jest dla nas ciekawszy, tym większa motywacja i chęć do nauki. Dodatkowo osoby, które uczyły się wcześniej angielskiego we własnym zakresie decydując się na rozszerzenie nauki na profesjonalnym kursie językowym (np. w zagranicznej szkole językowej) mają zdecydowanie szybciej osiągają biegłości w posługiwaniu się językiem.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego samodzielnie:

Poniżej sprawdzone przez nas i naszych kursantów skuteczne metody, dzięki którym dowiesz się jak szybko nauczyć się języka angielskiego na własną rękę:

1. Nauka angielskiego oparta na słownictwie

Nauka angielskiego oparta na słownictwie – Doskonałym narzędziem będzie tutaj słownik tematyczny. Słownik polecamy zarówno osobom początkującym, które stawiają pierwsze kroki w nauce języka, jak i bardziej zaawansowanym, które chciałaby uporządkować wiedzę. Do wyboru mamy słowniki online oraz tradycyjne wersje słownika, który dopasowanego jest do grupy wiekowej. Dla najmłodszych są to często pięknie ilustrowane wydania motywujące na nauki. Dodatkowym atutem słownika tematycznego jest możliwość wyboru tematyki, która jest dla nas interesująca lub praktyczna ze względu na sytuacje, w kutych możemy się znaleźć.

2. Korzystanie z fiszek, czyli karteczek z angielskimi słówkami

Korzystanie z fiszek, czyli karteczek z angielskimi słówkami. Ta metoda przynosi dobre rezultaty w połączeniu z nauką słówek ze słownika tematycznego. Nie potrzebujemy do tego profesjonalnych fiszek, a jedynie notesika samoprzylepnego lub zwykłych kartek i taśmy klejącej. Po zapoznaniu się z interesującym nas zagadnieniem ze słownika tematycznego, poszczególne słówka przepisujemy na małe karteczki i przyklejamy je w miejscach w domu, na które często patrzymy, np. lustro, lodówka itd. Im częściej będziemy widzieć słówka, tym większa szansa, że je zapamiętamy.

3. Oglądanie brytyjskich i amerykańskich filmów i seriali z włączonymi napisami.

Oglądanie brytyjskich i amerykańskich filmów i seriali z włączonymi napisami. Tutaj mamy do wyboru dwie opcje, w zależności od poziomu zaawansowania języka. Możemy oglądać film anglojęzyczny z napisami po polsku dla osób początkujących lub film anglojęzyczny z napisami… po angielsku. Ta forma nauki ma dwa ogromne plusy. Osoby, które czują się pewnie w komunikacji po angielsku, nauczą się prawidłowej pisowni, a osoby dla których łatwiejszy jest język pisany, będą mogły „osłuchać się” żywego języka. Nie zależnie od wybranej formy nie starajmy się od razu tłumaczyć każdego słówka z filmie, a cały kontekst wypowiedzi. Słówka, które są niezrozumiałe, możemy zanotować i wrócić do nich później.

4. Audiobooki oraz aplikacje do nauki angielskiego

Audiobooki oraz aplikacje do nauki angielskiego – do wyboru mamy coraz nowsze formy oparte na przeróżnych metodologiach nauczania, wybór jest nieograniczony i jest to temat na osobny artykuł. Ogromnym plusem aplikacji oraz audiobooków na nauki jest ich mobilność. Mogą być z nami zawsze i wszędzie. Żeby uczyć się angielskiego w ten sposób, nie musimy mieć dedykowanej przestrzeni ani planować czasu. Wystarczy, że mamy chwilę, np. w tramwaju, w drodze do pracy czy do szkoły. Nauka odbywa się często „przy okazji”, co pozwala zaoszczędzić czas. Audiobooki szczególnie polecamy osobom początkującym oraz chcącym odświeżyć i uporządkować umiejętności językowe.

5. Czytanie książek, gazet i portali po angielsku

Czytanie książek, gazet i portali po angielsku – w tym przypadku, podobnie jak powyżej, poprzez łatwy dostęp do sieci na urządzeniach mobilnych, ta forma nauki może towarzyszyć nam wszędzie. Atutem jest tutaj możliwość wyboru tematów zgodnie z naszymi zainteresowaniami, o których czytamy i które są dla nas atrakcyjne. Rekomendujemy znalezienie interesujących nas blogów w języku angielskim oraz czytanie wiadomości na anglojęzycznych portalach. Niezastąpiona jest także dobra książka – jeżeli nie czujemy się pewni swoich umiejętności i boimy się, że nie zrozumiemy treści książki, to polecamy przeczytać po angielsku książkę, którą już znamy.

6. Wakacje za granicą

Wakacje za granicą – to idealny sposób na naukę praktycznego języka. Kiedy czujemy, że nasza umiejętność komunikowania się po angielsku przynosi efekt, mamy ochotę rozmawiać więcej i więcej! Nie wstydźmy się więc, nawet jeżeli popełniamy błędy, praktykujmy jak najwięcej. Wyjazd za granicę, szczególnie do krajów anglojęzycznych i takich, których mieszkańcy bez problemu komunikują się po angielsku to jeden z najciekawszych sposobów na naukę we własnym zakresie. Rozmowy po angielsku z innymi ludźmi dają nam możliwość poznania nie tylko języka, ale także nowych osób, kultur i odmiennych punktów widzenia.

7. Rozmowy ze znajomymi w języku angielskim poprzez komunikatory, tworzenie grup oraz gry online

Rozmowy ze znajomymi w języku angielskim poprzez komunikatory, tworzenie grup oraz gry online – to często kontynuacja znajomości i utrzymywanie kontaktów z osobami, które poznaliśmy na wakacjach lub w szkole językowej za granicą. Utrzymujmy kontakty jak najdłużej, wymieniajmy się doświadczeniami i rozmawiajmy po angielsku. Sami mamy w tym zakresie duże doświadczenie i dzięki utrzymywaniu kontaktów z osobami poznanymi za granicą udało nam się zwiedzić wiele ciekawych miejsc na całym świecie.