Dla wszystkich, którzy planują naukę w szkole średniej ze granicą, przygotowaliśmy przewodnik, który, mamy nadzieję, odpowie na większość nurtujących Was pytań, przy początkowej fazie planowania.
Gdzie możemy wyjechać na rok szkolny za granicą?
Oczywiście, najpopularniejsze są z reguły szkoły średnie w krajach anglojęzycznych, przede wszystkim USA czy Wielka Brytania, a w dalszej kolejności Kanada i Irlandia.
Zainteresowaniem cieszą się również wyjazdy do szkoły średniej do Niemiec. W przypadku krajów nieanglojęzycznych, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba władać językiem urzędowym kraju przyjmującego, ponieważ wiele szkół oferuje programy IB (Matura międzynarodowa), w których językiem wykładowym jest język angielski. Tak jest na przykład w wielu szkołach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii czy Holandii.
Możemy jednak wyjechać tak naprawdę wszędzie. W związku z tym, jeżeli marzy Wam się jakiś nieoczywisty kierunek – szkoła średnia z widokiem na Kreml czy piramidy egipskie – nie rezygnujcie ze swoich marzeń, tylko dlatego, że na polskich stronach internetowych nie znajdujecie żadnych lub niewiele wyników. Jesteśmy w stanie zorganizować dla Was wyjazd na rok szkolny za granicą, do szkoły średniej praktycznie w każdy zakątek świata.
Na jak długo możemy wyjechać do szkoły średniej za granicą?
Większość szkół przyjmuje uczniów na minimum jeden semestr. Najpopularniejsze są wyjazdy na rok szkolny za granicą. Czasami uczniowie, którzy nie chcą już wracać do polskiego systemu edukacji i planują zakończyć etap edukacji średniej lokalnym odpowiednikiem naszej polskiej matury, wybierają się do zagranicznej szkoły średniej na okres dwóch lat lub nawet dłuższy. Kilka tygodni temu zakończyliśmy proces aplikacji dla 15 letniego ucznia, który planuje spędzić w Wielkiej Brytanii kolejne cztery lata i przystąpić najpierw do egzaminów GSCE, a po kolejnych dwóch latach do egzaminów A-levels.
Możliwe są również wyjazdy krótsze. Niektóre szkoły pozwalają na wyjazd trzymiesięczny. Współpracujemy także ze szkołami, do których można wyjechać tylko na kilka tygodni. Jest to dobre rozwiązanie, dla tych osób, które rozważają na przykład rok szkolny za granicą, ale zanim podejmą ostateczną decyzję, chcą wyjechać na próbę. Wakacje w wielu zakątkach świata nie do końca pokrywają się z polskimi i tak na przykład można wyjechać na kilka tygodni w czerwcu, lipcu, sierpniu lub podczas ferii zimowych.
Jakie warunki musimy spełniać aby wyjechać na rok szkolny za granicą?
Głównym kryterium jest wiek. Większość szkół średnich przyjmuje uczniów od ukończenia 14 roku życia. Jesteśmy jednak w stanie zorganizować wyjazd dla młodszych kandydatów i po prostu umieścić ich na wcześniejszym etapie edukacji. Jeżeli chodzi o górną granicę wieku, z reguły jest to 18 lub 19 lat.
Kolejnym kryterium jest znajomość języka obcego, którym z reguły jest język angielski (tak jak wspomnieliśmy wyżej, nawet szkoły w krajach nieanglojęzycznych oferują programy, w których językiem wykładowym może być język angielski). Oczywiście, najlepiej, żeby nasz poziom języka był jak najwyższy. Dolną granicą jest z reguły poziom B1. Kandydaci, oprócz egzaminu pisemnego, często muszą odbyć rozmowę kwalifikacyjną z dyrektorem szkoły czy koordynatorem programu, więc dobrze, jeżeli mieli wcześniej praktykę w konwersacjach z native speakerem. Zdarza się jednak, że szkoły są bardziej elastyczne, jeżeli chodzi o poziom. Na przykład szkoły państwowe w Kanadzie są pozytywnie nastawione na kandydatów w zasadzie z każdym poziomie języka. Pamiętajmy również, że większość szkół oferuje swoim uczniom międzynarodowym możliwość uczestniczenia w dodatkowych lekcjach języka, tak żeby jak najszybciej doprowadzić ich do poziomu rówieśników z klasy (czasami za lekcje te trzeba dodatkowo zapłacić, a często są one już wliczone w ogólną część programu).
Szkoły często chcą również zobaczyć świadectwa z ocenami z poprzednich lat oraz proszą o list polecający od dyrektora obecnej szkoły lub szkolnego nauczyciela języka angielskiego.
Szczegółowym wymaganiom będą musieli sprostać kandydaci na rok szkolny w USA, ale o tym opowiemy w kolejnym wpisie.
Do jakiej szkoły możemy wyjechać? Co z zakwaterowaniem podczas nauki w szkole średniej za granicą?
W naszej ofercie znajdziemy zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne. Jeśli zdecydujemy się na szkołę państwową, zakwaterowani zostaniemy w lokalnej rodzinie goszczącej. Szkoły prywatne natomiast najczęściej oferują zakwaterowanie w internacie (zdecydowana większość to internaty na terenie kampusu). Niektóre szkoły prywatne zakwaterują nas w rodzinach goszczących.
Ile zapłacimy za rok szkolny za granicą?
Ceny są oczywiście bardzo różne. Wszystko zależy od kraju, rodzaju szkoły i zakwaterowania, długości kursu i kilku innych czynników.
Jeżeli chodzi o rok szkolny, najtańszym wyjazdem będzie wyjazd na rok szkolny do USA do szkoły państwowej, za którym zapłacimy około 7200 USD. Jest to specjalny program, sponsorowany przez rząd USA, o którym opowiemy w kolejnym wpisie. Jeżeli chodzi o programy w USA, niesponsorowane przez rząd, ceny zaczynają się od około 17 000 USD. Za rok szkolny w Kanadzie, w szkole państwowej zapłacimy około 23 000 CAD, a w Wielkiej Brytanii około 16 000 GBP. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, ceny są oczywiście wyższe. W Wielkiej Brytanii rok szkolny w typowej brytyjskiej szkole z internatem kosztuje pomiędzy 32 000 GBP a 42 000 GBP. W Kanadzie czy USA, ceny mogą dochodzić nawet do 70 000 $.
We wszystkich powyższych przykładach cenowych, mówimy o roku szkolnym za granicą wraz z nauką, zakwaterowaniem i wyżywieniem.
Pamiętajmy jednak o kilku dodatkowych kosztach. Będą nimi na przykład loty (jeżeli uczeń będzie chciał wracać do domu podczas nauki, tych lotów będzie oczywiście więcej niż dwa), transfery na lotnisko, ubezpieczenie na cały okres pobytu czy egzaminy końcowe, jeżeli będziemy chcieli do nich podejść, a także wszelkie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne nieobowiązkowe.
A co z polską szkołą?
Teoretycznie polska szkoła powinna uwzględniać czas nauki spędzony za granicą. Jeżeli planujemy wrócić do polskiego systemu edukacji i nie chcemy stracić roku, warto szczegółowo omówić plany wyjazdu z władzami swojej szkoły i uzgodnić, na które przedmioty powinien zapisać się uczeń w zagranicznej szkole, żeby później bez problemu zaliczono mu ten rok do polskiego toku nauczania. Czasami jednak różnice w systemach są zbyt duże i uczniowie sami decydują, że wolą kontynuować naukę w polskiej szkole od momentu, w którym ją zakończyli, tym samym wydłużając sobie ogólny czas spędzony w polskim liceum z czterech do pięciu lat.
Co znajdziecie w naszej ofercie?
Na naszej stronie znajdziecie kilka przykładów szkół średnich z różnych części świata, z którymi współpracujemy. Jest to tylko niewielki wycinek naszej oferty. W Wielkiej Brytanii współpracujemy z państwowymi college’ami oraz z prywatnymi szkołami z internatem (zarówno tymi typowo brytyjskimi jak i tymi nastawionymi na uczniów międzynarodowych). W USA oferujemy programy na wizie J1 i F1. W pozostałych krajach anglojęzycznych mamy partnerów zarówno wśród szkół państwowych jak i wśród szkół prywatnych. Jesteśmy w stanie zorganizować naukę w szkole średniej w wielu zakątkach świata. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z nami: